4.How expensive would it be to open a bakery? 

MYP Resources: 4.How expensive would it be to open a bakery? 

The following activity follows from "Could you learn maths at home? and "keeping the balance" Students will be asked to create a video showing their understanding of measurement. They will need to explain the maths behind baking a sweet or savoury treat using a recipe. I have uploaded two versions of the Recipe. The first is more suited to students in MYP 1 to 3. The second one could be used for 4 and 5 (possibly...



To access the entire contents of this site, you need to log in or subscribe for free while it is a beta version.

All materials on this website are for the exclusive use of teachers and students at subscribing schools for the period of their subscription. Any unauthorised copying or posting of materials on other websites is an infringement of our copyright and could result in your account being blocked and legal action being taken against you.